Dokarmianie ptaków w zimie

Młody sympatyk Stowarzyszenia NŁ, maturzysta Hubert Mateuszczyk, jest jednocześnie wielkim znawcą zwierząt o ciele pokrytym piórami, mającym dwie nogi i dziób oraz skrzydła, dzięki którym zdecydowana większość potrafi latać.

Hubert, którego mogli poznać dzieci i dorośli podczas Dnia Sąsiada w Burakowie, przesłał nam istotne informacje na temat prawidłowego dokarmiania naszych skrzydlatych przyjaciół i przy okazji kilka zdjęć ptaków, które odwiedzają zimą karmniki.

Hubert Mateuszczyk
Hubert Mateuszczyk
Sójka
Sójka
Dzwoniec
Dzwoniec
Czyż
Czyż
Sikora bogatka
Sikora bogatka
Sikora modra
Sikora modra
Sikora czarnogłówka
Sikora czarnogłówka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najważniejsze zasady dokarmiania są takie:

1. Jeśli już zaczniemy zimowe dokarmianie, należy być konsekwentnym. W okresie zimy nie możemy przerwać dokarmiania, ponieważ ptaki przyzwyczajają się do danego miejsca.

2. Do karmników najlepiej wysypywać nasiona (słonecznik niełuskany, proso, kukurydzę, pszenicę). Można podawać także orzechy (ziemne, laskowe, włoskie), słoninę, kule tłuszczowe, owoce np. jabłka, rodzynki.

3. Wszystkie produkty nie mogą być mokre oraz słone – jest to bardzo istotne. Ziarno nie może mieszać się z odchodami, ponieważ może to doprowadzić do choroby. Nie można również podawać chleba, ponieważ powoduje choroby układu pokarmowego, szybko pleśnieje, jest solony oraz z dodatkami różnego rodzaju polepszaczy. To najczęstszy grzech dokarmiających.

Jak widać, do dokarmiania ptaków należy podchodzić mądrze i rozsądnie, tak aby im pomóc przetrwać zimę, a nie wyrządzać krzywdy.

I jeszcze jedna sprawa. Wiele osób ma czasami przypadkowy kontakt z chorymi lub osłabionymi ptakami. Wtedy nie bardzo wiedzą, jak się zachować w takiej sytuacji. Mamy proste i skuteczne rozwiązanie: wystarczy zadzwonić po poradę do Huberta Mateuszczyka: 517 442 440.

Jerzy Kostowski Opublikowane przez: