„Łomianki. Nie taka mała ojczyzna”

„Łomianki. Nie taka mała ojczyzna”

Taki tytuł nosi nowa książka o Łomiankach, która już wkrótce będzie do kupienia w księgar-niach Łomianek i Warszawy.Tym razem będzie to książka – przewodnik po współczesnych Łomiankach, starannie i ciekawie opracowana graficznie, w której można będzie nacieszyć oczy pięknymi fotografiami.

Ten przewodnik, ale także reportaż fotograficzny, jest pracą zbiorową, gdyż złożyły się nań prace 17 fotografów – mieszkańców naszego miasta – tych, którzy mieszkają tu od dawna, i tych, którzy wprowadzili się kilka lat temu. Są wśród nich Marysia i Andrzej, wrażliwi na uroki przyrody uczniowie miejscowych szkół, są studenci uczelni artystycznych, są też profesjonalni artyści fotograficy, którzy swe zdjęcia publikują i pokazują na wystawach. Większość jednak to fotoamatorzy utrwalający w obiektywach swych aparatów coś, co jest dla nich ważne – ulotne piękno zachodzącego słońca, kolor zimowego śniegu, czy widok z okna w strugach deszczu. Wszystkich łączy wspólna cecha – emocjonalne zaangażowanie. To właśnie ta pasja przyczyniła się do narodzin tej książki – wspólnej opowieści o naszej małej ojczyźnie. Stanowi lapidarny zapis obrazu naszego miasteczka u progu XXI wieku.

Statyczne elementy krajobrazu miejskiego – główną ulicę Warszawską, wokół której koncentruje się życie tutejszej społeczności. Poczesne miejsce w portrecie miasta mają, nie pozbawione malowniczości i nastroju, obiekty świadczące o bogatej i wielowiekowej historii tego terenu.

Łomianki to nie tylko przestrzeń urbanistyczna i malownicza przyroda, to także przestrzeń społeczna. Jest kilka płaszczyzn, które skupiają i integrują tutejszych mieszkańców. Jedne z nich tradycyjne, jak zakupy na miejscowym bazarze czy obrzędowość religijna z zachowaną ludową barwnością, inne – jak festyny czy imprezy kulturalne na wolnym powietrzu, są związane z raczkującą miejskością. Cechą tutejszej młodzieży jest silne zaangażowanie w sport. Przydatne są do tego boiska, tory rowerowe i motocyklowe. Uprawianiu sportu pod dachem służy najnowszy i najbardziej okazały budynek w centrum Łomianek, mieszczący pływalnię i halę sportową – Integracyjne Centrum Dydaktyczno-Sportowe.

Druga część książki stara się scharakteryzować przestrzeń między miastem a Wisłą, czyli najniżej położoną Dolinę Łomiankowską – jej przyrodę – wierzby, pola, zarośnięte jeziorka starorzecza, wreszcie wał przeciwpowodziowy i Wisłę.

Część trzecia prowadzi z Łomianek w stronę Puszczy Kampinoskiej, której obrzeża są położone na terenie naszej gminy. Zabudowana willami Dąbrowa Leśna, łąki podpuszczańskie i las obserwowane w kolejnych porach roku oczarowują barwami wiosny i jesieni lub surowym graficznym pięknem zimowych krajobrazów.

Część albumowa książki została poprzedzona krótkim esejem autorstwa Piotra Wojciechowskiego. Autor jest pisarzem, któremu bliskie są sprawy małych społeczności i regionów – wspólnot zwanych małymi ojczyznami. Piotr Wojciechowski był w Łomiankach. Był krótko, ale swym wprawnym okiem regionalisty dostrzegł najbardziej charakterystyczne elementy tutejszego krajobrazu i przestrzeni miejskiej. Niełatwą, ale urodziwą prozą uwrażliwia nas na tę przestrzeń i czyni odpowiedzialnymi za jej zagospodarowanie. Przypomina, że taka będzie nasza mała ojczyzna (w przypadku Łomianek i okolic nie jest ona przecież taka mała), jaką ją zostawimy następnym pokoleniem, a więc wiele zależy od nas samych.

W ostatniej części książki zostały zamieszczone krótkie teksty, które napisał „o sobie” każdy z autorów fotografii, oraz tłumaczenie na język angielski.

Z przyjemnością zapraszamy naszych czytelników na promocję tej książki, która odbędzie się we wtorek 17 października o godz. 19 w sali widowiskowej Domu Kultury przy ul. Gościńcowej. Serdecznie zapraszamy.

js Opublikowane przez: