Cerkwie i kapliczki w Beskidzie Niskim

A może Beskid Niski?

Cerkiewka-1Szanowni członkowie Stowarzyszenia Nasze Łomianki. Zachęcamy do spędzenia tego lata paru dni w Beskidzie Niskim. Są to piękne pagórkowate tereny, świetne na wycieczki piesze i rowerowe no i do zwiedzania przydrożne kapliczki i cerkwie.   Cerkwie mają niesamowitą charyzmę. Zbudowane przez prawosławnych Łemków prawie 300 lat temu, przez nich opuszczone w 1947 po akcji Wisła, trwały samotnie niszczejąc powoli, piękne, strzeliste, zwieńczone kopułami, wkomponowane w górzysty krajobraz Beskidu Niskiego.

Cerkiewka-2Zauroczyły swym mistycyzmem Basię i Darka Mielczarków, a później wielu ludzi z całego kraju (również z Łomianek) i zagranicy, którzy rok rocznie spotykają się w jednym celu, aby uchronić te budowle przed zniszczeniem. Tak więc w każdą drugą niedzielę lipca odbywa się wielka impreza: ­ parada historyczna.

Cerkiewka-3Organizowany jest jarmark z miejscowymi specjałami oraz rękodziełem, pokazy strzelania z łuku i szermierki, kadryl konny, inscenizacja bitwy, a na koniec koncert i tańce.

Akcja dzieje się w pobliżu cerkwi, na której remont przeznaczona jest każda  zarobiona złotówka.

W tym roku impreza odbędzie się 12 lipca.

Zapraszam, Aneta Szlupowicz

Kamila Urbańska Opublikowane przez: