Operacja liść

W sobotę 1 kwietnia 2017 roku na cmentarzu ewangelickim w Dziekanowie Leśnym odbyły się wiosenne porządki. Celem było usunięcie z nekropolii grubej warstwy zeschłych liści. Jak widać, zabrała się do tego grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia Nasze Łomianki, na których zawsze można liczyć.

Ale, ale, to jeszcze nie wszyscy! Wśród drzew pojawiły się błękitne mundurki, jak niezapominajki! To mieszkające w Łomiankach przedstawicielki organizacji Skauci Europy, które z młodzieńczą energią puściły grabie w ruch. W przerwie harcerki z uwagą wysłuchały opowieści o historii niemieckich kolonistów i cmentarza. A więc młodzież interesuje się historią, i to bardzo.

Z późniejszych relacji rodziców wiemy, że była to najciekawsza dla dziewcząt część naszego spotkania. Z jeszcze większym zapałem wróciły do grabienia liści. A potem zaskoczyły nas niespodzianką, częstując wszystkich pysznymi bułeczkami własnego wypieku. Przy następnym spotkaniu powinniśmy zrewanżować się młodym entuzjastkom historii.

Plan został wykonany w 100%. W samą porę. Wkrótce pojawią się odrosty, które utrudniają grabienie. Wtedy ruszymy do pielenia, koszenia, usuwania mchu i czyszczenia nagrobków. Zapewne w liczniejszym gronie. Liczymy zwłaszcza na młodzież. Już zapowiedzieli swoje przybycie wierni kościoła luterańskiego.

Tomasz Sienicki Opublikowane przez: