Wybierzmy się w maju na wycieczkę

Można zorganizować miasto tak, że udręką będzie w nim mieszkać. Można też starać się logicznie umiejscowić wszelkie jego funkcje. W momencie gdy Rada Miejska debatuje nad wizją rozwoju Łomianek, warto odwiedzić miasto wzorcowe, którego założenia urbanistyczne zachwycają logiką i praktycznością do dzisiaj.

Stary Żyrardów – miasto spełniające wszelkie funkcje społeczne, miasto-ogród, unikat na skalę europejską. Leży niedaleko, tylko 40 km od Łomianek. Jego nazwa pochodzi od nazwiska… o tym wszystkim chętnym na wycieczkę opowie przewodnik. A do opowiedzenia jest dużo.

Żyrardów Plan-1 Miasto pod względem urbanistycznym podzielono na funkcje mieszkalne, przemysłowe i odpoczynku. Ma przejrzystą, wygodną siatkę szerokich ulic. Wszystko spina w całość rynek, z kościołem, sobotnim targowiskiem, szkołą, przedszkolem i oczywiście ratuszem. Budowle z czerwonej cegły pięknie wyglądają na tle zielonych przestrzeni miasta-ogrodu.

Jednym z najpiękniejszych spośród ponad 300 zabytków jest kościół farny wzorowany na katedrze w Kolonii. W środku można podziwiać piękne witraże ponoć projektu samego Józefa Mehoffera.

Żyrardów_foty Anety_fara_szkoła_kamienicaCo zobaczymy jeszcze?
Możemy zwiedzić funkcjonującą fabrykę, poznać historię produkcji lnu, zobaczyć maszynę, na której wyprodukowano najdłuższy obrus na świecie zanotowany w księdze rekordów Guinnessa, odwiedzić pałac właścicieli przędzalni, wejść na galerię w kościele ewangelickim… Mamy wybór obfity.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Nasze Łomianki zapraszam na wycieczkę 7 lub 14 maja 2016 r. nie tylko naszych Członków i Sympatyków.

Aneta Szlupowicz Opublikowane przez: