Moja Szkoła i wehikuły czasu

W poniedziałek 18 czerwca okazało się, że zwykłe rowery mogą zamienić się w wehikuły czasu. „Moja Szkoła” przeniesła się na nich ponad 100 lat wstecz – z udziałem… Stowarzyszenia „Nasze Łomianki”. Stało się to na cmentarzu kolonistów w Dziekanowie.  Już po godzinie dziewiątej na miejscu pokazał się barwny peleton rowerzystów.

Wkrótce gromadka uczniów obsiadła ulubione miejsce młodzieży – żerdzie ogrodzenia. Przypominali  stado ptasząt, toteż od słuchania w ciszy ptasiego koncertu rozpoczęliśmy swoją przygodę z historią.

Wnet znaleźliśmy się w roku 1804 – to najstarsza data na cmentarzu – czas urodzenia młynarza Adolfa Wolffa. Łatwo było zapamiętać datę lokacji wsi Holendry Dziekanowskie – 1818. Wkrótce poznaliśmy różnice między luteranami, kalwinami i mennonitami. Zaznajomiliśmy się z napoleońskim oficerem Antonim Trębickim, oraz osobami o obco brzmiącymi nazwiskach – Metz, Petz, Jede, Weimer, Graff… Ba, dotknęliśmy ich nagrobnych płyt! Wszystkich intrygowała tajemnicza mogiła z roku 1940. Atrakcją i pomocą były zdjęcia i mapa lotnicza z broszury NŁ – „Kolonia Dziekanowska i okolice”.

Największe zainteresowanie wzbudził pomnik Melity Kohlsówny, świadczący o polonizacji kolonistów. Odczytanie wyrytej w kamieniu inskrypcji było jednym z zadań lekcji historii.

Wiele jeszcze wiadomości trzeba było przyswoić, aby uporać się z niełatwymi  testami gry terenowej. Najpierw trzeba było je odnaleźć w zakamarkach nekropolii. Ale to właśnie uwielbiają tygrysy!

Niektóre tygrysy lubią jednak najbardziej zmagania z niebezpieczeństwami. Grupa najodważniejszych uporała się z olbrzymią kępą parzących pokrzyw.

Wszyscy walczyli z liśćmi i chwastami, omijając starannie konwalie, skrzypy i dziewanny.

„Moja Szkoła” zanotowała w kronikach podróż wehikułami czasu, uczniowie zyskali niemałą wiedzę o historii naszej okolicy, zaś „Nasze Łomianki” wzbogaciły się o cenny dyplom. Oto dobry przykład sąsiedzkiego współdziałania.

Podziękowania dla Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów szkoły, którzy uczestniczyli w wydarzeniu! Mamy nadzieję na dalsze współdziałanie… :)

 

Tomasz Sienicki Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Afiseaza emoticoanele Locco.Ro