Śmierć Włodka

Dotarła do nas kolejna smutna wiadomość. W niedzielę 27.12.2020 r. zmarł Włodek Cerynger – nasz Wielki Przyjaciel, Członek-Założyciel naszego Stowarzyszenia . To u Niego w stworzonym pubie przy ul. Łąkowej 33 spotykaliśmy się przez lata na tradycyjnych „Jajeczkach”, „Opłatkach”, Walnych Zebraniach Członków Stowarzyszenia i przy wielu innych okazjach.

Poniżej kadr ze spotkania wielkanocnego w 2016 r. , gdy Włodek witał przybyłych gości.

Włodek Cerynger 2016

Włodek ze sposobu myślenia biznesowego był rzemieślnikiem w najlepszym tego słowa znaczeniu. Pracował od najmłodszych lat i robił duże interesy w przeróżnych branżach. Ale co najważniejsze, pieniądze Go nie zniszczyły. Umiał je zarobić i dobrze wydać. To rzadki przypadek w czasach, gdy ludzie tak łatwo ulegają konsumpcjonizmowi. Włodek był na niego całkowicie odporny.

Zawsze dążył do tego, aby wspierać na gruncie naszej społeczności lokalnej działania ludzi i organizacji, które działają w naszej gminie dla dobra wspólnego. Nieraz z tego powodu podpadał przedstawicielom władzy samorządowej, którzy zapominali haseł, pod którymi szli zwycięskich dla nich do wyborów.

Jako Skarbnik naszego Stowarzyszenia w pierwszych latach działalności był postrachem członków zalegających ze składkami. Jednak to pozwoliło nam wydawać miesięcznik „Nasze Łomianki” przez wiele lat.

Pomyśleć, że nie będzie już u Włodka pośród sfory psów – które trafiały do niego po różnych przejściach – cyklicznych rozgrywek brydżowych, wspólnego oglądania meczów Ligi Mistrzów i polskich reprezentacji w różnych dziedzinach sportu, nie pogadamy przy kawie lub wytwarzanych przez Niego nalewkach i winach, które przywoził z różnych zakątków Europy.

Trudno w to uwierzyć, lecz Włodka nie ma już wśród nas.

PS
Msza żałobna za Włodka odbędzie się w poniedziałek 4 stycznia 2021 r. o godz. 11 w kościele pw. Św. Małgorzaty w Łomiankach przy ul. Warszawskiej 121, po której nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz Komunalny w Kiełpinie.

(Aktualizacja 4.01.2021 r.)
Mowa Andrzeja Kalińskiego wygłoszona nad urną Włodka Ceryngera

Gdy odchodzi mąż, ojciec, brat jest rozpacz, ból i żal, że podstępna choroba zabrała Go tak szybko. Gdy odchodzi przyjaciel, smutek i żal przywołuje wspólnie przeżyte chwile, a było ich przez te kilkadziesiąt lat bardzo wiele.

Podczas historycznego przełomu lat dziewięćdziesiątych Włodek zaangażował się w powstanie Stowarzyszenia Prywatnych Przedsiębiorców w Łomiankach. Była to jedna z pierwszych tego typu organizacji w Polsce. Pełnił w niej przez wiele lat funkcję skarbnika.

Kilka lat później był jednym z założycieli Stowarzyszenia Nasze Łomianki. Wspierał liczne inicjatywy wydawnicze stowarzyszenia nie tylko swoją wiedzą i doświadczeniem, ale i finansowo, co w przypadku organizacji non profit miało ogromne znaczenie. W latach późniejszych uczestniczył w wydawaniu periodyku “Twoje Łomianki” a ostatnio “Mieszkam w Łomiankach”.

Wspierał wiele innych inicjatyw społecznych, a jego lokal przy Łąkowej przez wiele lat był miejscem wręcz kultowym. Spotkania z okazji świąt, wspólne oglądanie meczów piłkarskich, cykliczne spotkania brydżowe – zawsze wśród gromady Jego ukochanych psów. Ileż to razy padało zdanie: spotykamy się u Włodka na Łąkowej?

Osobnym, ale chyba najważniejszym rozdziałem Jego pracowitego życia była działalność gospodarcza. Zaczynał dawno, jeszcze w poprzednim systemie, od jednej wtryskarki w przysłowiowym garażu, by już w wolnej Polsce rozwinąć dynamicznie swą działalność w wielu branżach. Podziwialiśmy jego odwagę!

Wielu kolegów twierdziło, że ma dobrą rękę do interesów, ale to nie jest do końca prawda. Włodek nie liczył na szczęście. Włodek twardo stąpał po ziemi, obserwował i potrafił liczyć, co wbrew pozorom, nie jest umiejętnością powszechną. Do ostatnich chwil miał nowe pomysły.

Niestety, jedynym polem, na którym nie odnosił sukcesów, było jego zdrowie. Nigdy się jednak nie uskarżał i walczył do końca.

W tych trudnych dla nas wszystkich czasach żegnamy Włodka z głębokim przekonaniem, że zostawił w naszych sercach niezatarty ślad na zawsze.
Spoczywaj w spokoju Włodku!

Jerzy Kostowski Opublikowane przez:

komentarze 4

 1. Znałam Włodka krócej niż inni, ale dał się poznać takim, jakim Go opisano. Serdeczny i bezpretensjonalny. Nigdy niczego od Niego nie potrzebowałam, ale miałam nieodparte wrażenie, że w razie czego, pomógłby mi ze wszystkich sił. To ważne, w obecnych czasach, mieć świadomość, że ma się kogoś takiego w odwodzie.
  No, chociaż raz zachwyciłam się kwiatem, mówiąc: Włodku jak ja długo takiego szukałam. I od razu wielka donica została zapakowana do mojego bagażnika. Mam go do dziś. Taki był kochany.

 2. Agnieszka Szczurek
  2020-12-30
  Odpowiedz

  Włodku,
  dziękuję Ci za ostatnie pięć lat współpracy w sprawach Burakowa. Czułam Twoje wsparcie. Zawsze byłeś na zebraniach osiedlowych, służyłeś radą albo dobrym żartem. Mogłam się uczyć od Ciebie dystansu do świata i odwagi.
  Nie zdążyłam Cię pożegnać, ale wierzę, że jak Bóg da, jeszcze się spotkamy!

 3. Marek Domin
  2020-12-31
  Odpowiedz

  Od kiedy mieszkam w Łomiankach, pamiętam Włodka jako energicznego działacza, który nie potrafił być obojętny wobec wszystkiego, co się w Łomiankach istotnego działo. I to nie tylko w wymiarze ogólnym, społecznym, politycznym ale także towarzyskim. Zawsze uśmiechnięty, lekko wycofany ale pełen pomysłów i inicjatywy. Urodzony organizator, który musiał brać udział w każdym wydarzeniu. O jego gotowości do pomocy krążą legendy. A robił to wszystko z charakterystycznym luzem, dystansem, jakby wiedział, co jest tak naprawdę w życiu ważne. Oj, będzie nam Go brakowało, bo drugiego takiego w Łomiankach nie ma.

 4. Hanna
  2020-12-31
  Odpowiedz

  Oj Włodku, nie zapomnę tych opłatkowych spotkań kiedy pojawiałeś się uśmiechnięty ze swoją słynna i „tajemniczą” kapustą z grzybami. Za nim wszyscy się zebrali kapusty już nie było. Ci co przyszli pierwsi byli szczęściarzami. Wielokrotnie próbowałam stworzyć coś podobnego, ale się nie udało.
  Będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Afiseaza emoticoanele Locco.Ro